vd direkora JKP “Vrela” podneo neopozivu ostavku

Arhiva vijesti 2007

Active Image

Nakon mesec dana vršenja dužnosti direktora Javnog komunalnog preduzeća ''Vrela'' u Sjenici, diplomirani inženjer graÄ‘evine, Zlatan Rožajac, podneo je neopozivu ostavku. Razlozi koje je naveo su prvenstveno zdravstvene, a potom i finansijske prirode. Rožajac će ipak vršiti dužnost direktora dok se na tu funkciju ne imenuje novi vršilac dužnosti, kako bi osnovne delatnosti preduzeća bile nastavljene ustaljenom dinamikom. Grad se i dalje čisti, i skoro svakodnevno se popravljaju kvarovi na zastareloj vodovodnoj mreži. Za relativno kratko vreme povećana je naplata vode i u odreÄ‘enoj meri smanjena su dugovanja preduzeća. A da bi se rešili nagomilani problemi, po mišljenju direktora u ostavci, komunalnom preduzeću su potrebna mnogo veća ulaganja.

''Funkciju direktora ovog preduzeća zadržao bi samo neko kome je stalo isključivo do funkcije. Ja nisam od takvih. Na predlog aktuelne vlasti, prihvatio sam funkciju sa namerom da žrtvujem sebe da bih pomogao ovom gradu, ali ne do te mere da bih uništio svoje zdravlje. Jer, ako želite da nešto dobro napravite u ovom preduzeću, možete samo izgubiti zdravlje, ako ste savestan čovek. Da sam primetio da može da se uspe, možda bih i dalje bio direktor. Ali, ako opštinska vlast ili neko drugi (republička vlast, donacije), ne pruže finansijsku pomoć, nagomilani problemi u komunalnom preduzeću ne mogu se rešiti sami od sebe'', rekao je za www.sjenica.com , direktor u ostavci, Zlatan Rožajac.
Detaljna analiza stanja u preduzeću, koju je Rožajac sačinio stupajući na dužnost direktra, ukazuje na to da je ''preduzeće koje bi trebalo da bude proizvodno, ustvari gubitničko'', ističe Rožajac. ''Stopostotna mesečna naplata za vodu iznosi oko 1,5 miliona dinara, a osnovni troškovi, bez administracije koja je u ovom preduzeću izrazito brojna, iznose oko 2.300.000.dinara. Za četiri meseca mi pravimo gubitak od preko 3.300.000. i u slučaju stoprocentne naplate, a sobzirom da ona nije stoprocentna, realni gubitak za taj period je 5 miliona dinara. Naša realna potraživanja od graÄ‘ana su sada oko 12 miliona dinara, jer je oko 8 miliona verovatno zastarelo. Iako smo za nešto više od mesec dana uspeli da vratimo dug od oko 2,5 miliona, preostalo je još oko 30 miliona dinara duga, od čega, 16 miliona Poreskoj upravi, preko 8 miliona Elektrodistribuciji, preostala dugovanja su prema dobavljačima i Zavodu za kontrolu ispravnosti vode, a 1,7 miliona su menice bez pokrića.'' Rožajac smatra da bi razdvajanje dveju osnovnih delatnosti, vodosnabdevanja i gradske čistoce, bilo jedno od korisnih rešenja za komunalno preduzeće. Po njegovom mišljenju, vodosnabdevanje bi trebalo subvencionisati iz opštinskog budžeta, i potom raditi na izmeni sistema distribucije vode i rekonstrukciji zastarele vodovodne mreže, dok bi gradska čistoća, uz odreÄ‘ena ulaganja, trebalo da posluje kao zasebno preduzeće. Slikovito objašnjavajući, Rožajac kaže: ''GraÄ‘ani Sjenice bi svoj grad trebalo da doživljavaju kao zajednički dom. ÄŒaršija nam je zajednička dnevna soba, tu izlazimo, družimo se, pijemo kafu. Onda idemo svojim kućama, koje su nam kao spavaće sobe, a reke su nam kupatila. Ako bismo svi ovako razmišljali, naš grad bi bio mnogo čistiji i lepši. Iako jeste siromašan, ovaj grad ipak može biti čist.''

Čitaj još:  Akordi tradicionalne muzike Evrope na Sjenickom jezeru

Ovu vijest možete komentarisati na forumu

http://sjenica.eu/forum/showthread.php?s=06cab1ca20a71e9e932eece14602219a&t=1339

Facebook komentari

Komentariši